بهترین داکیومنتری هایی که امسال باید ببینید (قسمت اول)

 بهترین داکیومنتری هایی که امسال باید ببینید (قسمت اول)

بهترین داکیومنتری هایی که امسال باید ببینید چه چیزهایی هستند؟ دیدن مستند همیشه گزینه خوبی است تا کمی از مشغله‌های ذهنی‌مان فاصله بگیریم. مستندها به ما اجازه می‌دهند روحمان را از قالب زندگی فعلی‌مان رها کنیم و به داستانی بفرستیم که هرگز در واقعیت آن را لمس نکرده‌ایم؛ اما می‌دانیم آن داستان واقعی است و می‌دانیم جایی از دنیا چنین چیزی اتفاق افتاده است. برای دیدن مستند مناسب هم اگر بی‌گدار به آب بزنیم و هر چیزی ببینیم، لذت دیدن یک فیلم خوب را از دست داده‌ایم؛ وقتمان هم تلف شده است. اینجاست که یک لیست خوب می‌تواند کمک کننده باشد. ما اینجا لیستی از بهترین داکیومنتری هایی که امسال باید ببینید، تهیه کرده‌ایم که می‌توانید از آن استفاده کنید. امیدوارم از دیدن این مستندها لذت ببرید 🙂

۱- Making a Murderer

بهترین داکیومنتری

این مستند سریالی داستان واقعی زندگی Steven Avery را روایت می‌کند. این مستند جنایی را کمپانی نتفیلیکس در طول ۱۰ سال در آمریکا فیلمبرداری کرده است. این سریال داستان شخصی را روایت می‌کند که به اتهام آزار جنسی و اقدام به قتل دستگیر شده بود. این شخص با آزمایش DNA بعد از ۱۸ سال تبرئه می‌شود، اما این پایان ماجرا نیست.

۲- Wild Wild Country

بهترین داکیومنتری

مستند جنایی «کشور وحشی وحشی» یکی از جنجال‌ برانگیزترین اتفاق تاریخ معاصر آمریکا را بازگو می‌کند. شاید اگر کسی ماجرایش را برایتان تعریف کند تعجب کنید و برای باور کردن بخواهید با چشم خودتان ببینید. این مستند سریالی ۷ قسمت دارد و داستان اوشو و جنبش راجنیش را روایت می‌کند. راجنیشی‌ها فرقه‌ای هندی بودند که می‌خواستند شهر آرمانی خود را در ایالت اوریگان آمریکا بنا نهند. علاوه بر موضوع چیزی که باعث جذابیت این مستند شده، نحوه روایت داستان است.

۳- Three Identical Strangers

بهترین داکیومنتری

«سه غریبه همسان» داستان سه قلویی است که در شش ماهگی از هم جدا شده‌اند و هرکدام را به یک خانواده داده‌اند؛ بدون اینکه بدانند برادر دیگری دارند. اتفاقات این سه برادر را به هم پیوند می‌زند و آن‌ها کم کم به علایق و سلایق مشترک خود پی می‌برند. آن‌ها دیگر همه چیزشان را با هم شریک می‌شوند اما ناگهان روی دیگر زندگی خود را به آن‌ها نشان می‌دهد.

۴- The 13th

بهترین داکیومنتری

عنوان «سیزدهم» به سیزدهمین متمم قانون اساسی ایالت متحده اشاره دارد که در سال ۱۸۶۵ با لغو برده‌داری تصویب شد. اما همین قانون تبصره‌ای دارد که بسیاری از آن آگاه نیستند و این مستند دست روی همین مورد گذاشته است. این مستند با نگاهی به وضعیت رنگین پوستان در زندان‌های آمریکا، می‌خواهد نشان دهد که هنوز برده‌داری به شکل دیگری وجود دارد. کارگردان عقیده دارد که نمی‌توان با تغییرات کوچک با این سیستم کنار آمد بلکه کل سیستم باید از نو بنا شود.

۵- Jeffrey Epstein: Filthy Rich

بهترین داکیومنتری

این مستند راوی سبک زندگی جفری اپستین است. او به عنوان شکارچی در کنار بسیاری از ثروتمندان و نخبگان جهان، از جمله یک شاهزاده و یک رئیس‌جمهور شناخته می‌شود. اتهام‌های عجیب و تکان دهنده‌ای در مورد او وجود دارد که باید دید آن‌ها چه هستند. این مستند هم یکی از بهترین داکیومنتری هایی است که پیشنهاد می‌کنیم حتما ببینید.

۶- The Great Hack

بهترین داکیومنتری

مستند «هک بزرگ» در مورد یکی از مهمترین پرونده‌های قضایی سال‌های اخیر است. موضوع مستند در مورد افشای اطلاعات کاربردان توسط فیسبوک و استفاده از آن در کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ آمریکا است. این مستند تحسین شده، نه تنها به مسائل اخلاقی و حقوقی این موضوع می‌پردازد، بلکه نشان می‌دهد درک قانون‌گذاران در برابر اینگونه پدیده‌های جدید چقدر محدود است.

۷- Dancing With The Birds

بهترین داکیومنتری

اگر عاشق حیات وحش هستید، خیلی از این مستند لذت خواهید برد. در «رقص با پرندگان» شما می‌توانید کوچک‌ترین جزئیات زندگی پرندگان را با کیفیت بالا ببینید. همچنین در این مستند پرندگانی را خواهید دید، که هرگز تا کنون ندیده بودید و این شما را حیرت‌زده خواهد کرد. با این مستند باکیفیت هر بیننده‌ای می‌تواند با پرندگان به پرواز در آید و در آسمان برقصد 🙂

۸- Dirty Money

بهترین داکیومنتری

یکی از بهترین داکیومنتری هایی که امسال باید ببینید «پول کثیف» است. این مستند می‌تواند شما را خیلی عصبانی کند. این مستند نشان می‌دهد که پول، چگونه جهان را اداره می‌کند؛ اما به روش‌های خیلی کثیف. کارگردان در این فیلم از گزارش‌های دسته اولی برای روایت داستان استفاده کرده است.

۹- Unsolved Mysteries

بهترین داکیومنتری

«اسرار حل نشده» به اتفاقات مرموزی پرداخته که هنوز پرده از روی حقیقت آن برداشته نشده است. اگر عاشق شگفتی و چیزهای عجیب غریب هستید، دیدن این مستند را از دست ندهید.

۱۰- 20Feet From Stardom

بهترین داکیومنتری

مورگان نویل، موضوعی را انتخاب کرده که کمتر کسی به آن توجه می‌کند. «۲۰ قدم تا ستاره بودن» در مورد خوانندگان پشتیبان در بزرگ‌ترین و مشهورترین بندهای جهان است. شاید خیلی کسی آن‌ها را نشناسد اما صدایشان در کنسرت‌ها و آهنگ‌ها شنیده می‌شود. این فیلم بیشتر قدردانی از کسانی است که بیش از آن که بخواهند مشهور باشند، می‌خواهند بخوانند. این مستند در سال ۲۰۱۴ اسکار بهترین فیلم مستند را دریافت کرده است.

۱۱- Dogtown and Z-Boys

بهترین داکیومنتری

این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده در مورد اسکیت است. این مستند به انقلاب اسکیت در دهه ۷۰ میلادی می‌پردازد؛ جایی که جی آدامز و امثال او، سبک جدیدی در اسکیت را در لس آنجلس شروع می‌کنند.

۱۲- The Toys That Made Us

بهترین داکیومنتری

«اسباب‌بازی‌هایی که ما را ساختند» یکی دیگر از بهترین داکیومنتری‌هایی است که حتما امسال باید ببینید. این مستند می‌تواند برای تمام ماهایی که روزی اسباب‌بازی‌ها تمام دنیایمان بودند، نوستالژیک باشد. این فیلم نشان دهنده تمام حقایقی است که باید درباره پشت پرده اسباب‌بازی‌ها بدانیم.

از اینکه این نوشته را خواندید متشکریم 🙂

1

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *