۱۰ معبد اسرارآمیز جهان که ارزش دیدن دارد

 ۱۰ معبد اسرارآمیز جهان که ارزش دیدن دارد

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان که ارزش دیدن دارد. معابد پررمز و رازی در جهان وجود دارد که گذشتگان با کمترین امکاناتی آن‌ها را ساخته‌اند. این بناها با داشتن معماری خیره‌کننده و تاریخ غنی، بسیار ارزشمند هستند. سالانه آدم‌های زیادی مسافت‌های طولانی سفر می‌کنند تا بروند و عظمت این بناها را از نزدیک ببینند. در ادامه با ما همراه باشید تا ۱۰ معبد اسرارآمیز جهان که ارزش دیدن دارد را به شما معرفی کنیم؛ شاید شما هم قصد سفر داشته باشید ؛)

۱- معبد بهشت در پکن، چین

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان

معبد بهشت که بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد در دوران امپراطوری سلسله‌های مینگ و چینگ بنا شده است. این معبد برای پرستش آسمان ساخته شده بود. امپراطورهای چینی فرزندان آسمان بوده و از طرف خدایان مسئول انجام وظایفی بودند. چینی‌ها هر ساله در این معبد برای برداشت محصولی خوب دعا می‌کردند. معبد بهشت یکی از شاهکارهای معماری چوبی چین محسوب می‌شود. این معبد که یکی از بزرگ‌ترین معابد چین است، اکوستیک خارق‌العاده‌ای دارد. افراد محلی معتقدند که اگر در وسط محراب این معبد بایستید، خواهید توانست پژواکی از هسته زمین و یا نوایی از آسمان را بشنوید!

۲- پاگودای شوداگون در یانگون، میانمار

۱۲ معبد اسرارآمیز جهان

می‌گویند Shwedagon Pagoda، قدیمی‌ترین پاگودای بودایی دنیا است. ساخت این معبد داستان جالبی دارد. می‌گویند روزی دو برادر در سفرشان، بودا را زیر درختی می‌بینند. آن دو برادر به بودا غذا می‌دهند و بودا هم برای تشکر ۸ تار مویش را به آن‌ها هدیه می‌دهد. آنان موهای بودا را در جعبه یاقوتی می‌گذارند و به کشور خود برمی‌گردند. وقتی به کشورشان می‌رسند، با همکاری پادشاهشان این معبد را می‌سازند.

هنگامی که جعبه‌ای که موی بودا را درون آن گذاشته بودند باز می‌کنند، معجزات زیادی اتفاق می‌افتد. از جمله این معجزات باران یاقوت، شفای نابینایان و افراد معلول بود. برخی از باستان‌شناسان قدمت این بنا را به هزار تا هزار و ۴۰۰ سال پیش تخمین زده‌اند اما طبق افسانه‌ها این معبد باید ۲ هزار و ۶۰۰ سال قدمت داشته باشد. این معبد از میان جنگ‌ها و ناآرامی‌های سیاسی زیادی سالم مانده و بعد از گذشت سالیان دراز، همچنان پرعظمت و باشکوه است.

۳- پارو تاکشانگ در دره پارو، بوتان

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان

Paro Taktsang یکی از مرموزترین معابد جهان و به معنی «آشیانه ببر» است. این معبد که در سال ۱۶۹۲ ساخته شده به طرز خارق‌العاده‌ای بر صخره‌ای صاف و ۹۰۰ متری در بوتان قرار دارد. گفته می‌شود در مکان فعلی معبد غاری بوده که گورو ریمپوچه ۳ سال و ۳ ماه و ۳ هفته و ۳ روز و ۳ ساعت در آن مراقبه کرده است. گورو ریمپوچه قدیسی بود که آیین بودایی را در آن منطقه ترویج داد. به همین دلیل این معبد مکانی مقدس برای بوداییان همیالیا است.

عجیب‌ترین معماری‌های جهان را می‌شناسید؟

۴- معبد هفائستوس در آتن، یونان

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان

طبق گفته باستان‌شناسان این معبد ۴۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است. این اثر به هفائستوس خدای آتش و آتنا، الهه سفال و صنایع دستی، اختصاص یافته بود. این بنا در نبرد پلاته (Plataea) به‌دست ایرانیان آسیب دید. بعد از آن یونانیان قسم یاد کردند که هرگز این بنا را بازسازی نکنند تا برایشان یادآور جنگ و ویرانی باشد. این بنا در قرن ۷ به عنوان کلیسا، در قرن ۱۹ قبرستان و مدتی هم به عنوان موزه کاربرد داشته است. اما امروزه هفائستوس یک بنای باستانی با تاریخی طولانی است که اگر به آتن رفتید می‌توانید از آن دیدن کنید.

۵- سیگانتو-جی در ناچیکاتسورا، ژاپن

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان

سیگانتو-جی (Seiganto-ji) در کنار بلندترین آبشار ژاپن و درختان سرسبز ناچی قرار گرفته است. قدمت این معبد زیبا به قرن ۴ میلادی برمی‌گردد. سوابق معبد حاکی از آن است که راگی شونین، راهب هندی، هنگام جست‌وجوی مکانی مناسب برای مراقبه، به این آبشار رسید. گفته می‌شود که Kannon، الهه عطارد، برای شونین در پایین آبشار ظاهر شد و او را به ساخت این معبد سوق داده است. سیگانتو-جی اکنون اولین ایستگاه در زیارت Saigoku Kannon است، جایی که افراد به ۳۳ معبد بودایی در سراسر منطقه Kansai ژاپن سفر می‌کنند.

اگر قصد سفر به ژاپن را دارید حتما باید حقایق عیجب در مورد ژاپن را بدانید.

۶- جتاوانارامایا، سریلانکا

۱۲ معبد اسرارآمیز جهان

معبد جتاوانارامایا در شهر آنورادهاپور (Anuradhapura) در سریلانکا قرار دارد. این بنای گنبدی شکل با ۱۲۱ متر ارتفاع، سومین بنای بلند در بین آثار باستانی جهان است. معبد جتاوانارامایا در قرن چهارم به دستور شاه مهاسنا ساخته شد. در داخل مجموعه، موزه‌ای وجود دارد که به موزه جتاوانا معروف است و آثار مختلفی را از قرن ۲ قبل از میلاد تا ربع آخر قرن ۳ در خود جای داده.

۷- معبد کایلاش، هند

۱۲ معبد اسرارآمیز جهان

معبد Kailasa یا Kailasanatha بزرگ‌ترین سازه سنگ تراش یکپارچه جهان است. این معبد از سنگ بازالت تپه‌های Charanandri ساخته شده و یکی از معابد استثنایی و اسرارآمیز هند به شمار می‌رود. کنده‌کاری بی‌نقص این معبد از دل ستون‌های سنگی یکپارچه، هر بیننده‌ای را محسور خود می‌کند. جالب است بدانید تمام این سازه و کنده‌کاری‌های زیبایش با استفاده از روش‌های صنتی تراشیده شده است. این معبد در قرن هشتم تحت هدایت کریشنا اول ساخته شده و به خدای هندو، لرد شیوا، اختصاص یافته است. این بنا در مدت ۱۸ سال با استفاده از ۲۰۰ هزار تن سنگ ساخته شده است و مشابه معبد ویروپاکشا در شمال کارناتاکا محسوب می‌شود.

۸- معبد آنگکور وات، کامبوج

۱۲ معبد اسرارآمیز جهان

انگکور وات با مساحتی حدود ۵۰۰ هکتار، در نیمه اول قرن ۱۲ به دستور امپراطور وقت سوریاورمان دوم طراحی و ساخته شد. این بنا در ابتدا معبدی بود که به لرد ویشنو اختصاص داشت، اما در قرن ۱۴ به تدریج از یک مرکز پرستش هندو به یک مذهب بودایی تغییر مکان داد. انگکور وات یکی از بزرگ‌ترین معابد جهان است. این بنا هیچ وقت تغییر کاربری نداده و همیشه به عنوان محلی برای پرستش خدایگان مختلف بوده. این معبد باعث افتخار و نماد ملی کامبوج است و روی پرچم این کشور نیز نقش آن هست.

۹- Wat Rong Khun، تایلند

۱۲ معبد اسرارآمیز جهان

Wat Rong Khun White به سبک معبد بودایی ساخته شده است. این معبد بیشتر یک اثر هنری خصوصی است که Chalermchai Kositpipat آن را طراحی کرده. Wat Rong Khun که در بین خارجی‌ها به عنوان معبد سفید تایلند معروف شده و در استان چیانگ رای تایلند واقع شده است. جالب است بدانید این بنای زیبا در زلزله ۲۰۱۴ تقریبا نابود شده بود، اما اکنون دوباره درب آن بر روی بازدیدکنندگان باز است.

این بنا فراتر از طراحی خارق‌العاده‌اش، معنای عمیق‌تری در دل خود دارد. این شاهکار معماری این معنی را به ما القا می‌کند که برای رسیدن به بهشت ​​و نیروانا(جاودانگی)، باید بر چرخه زندگی و مرگ غلبه کرد. سالن اصلی این معبد باستانی و مرموز، سفید رنگ است زیرا نمادی از خلوص است که در آموزه‌های بودا آمده است. بیرون سالن هم علاوه بر اینکه به رنگ سفید درآمده است، با آینه تزئین شده تا پیامی از تأمل در خرد فرد را ارائه دهد.

۱۰- پرامبانان، اندونزی

۱۰ معبد اسرارآمیز جهان

پرامبانان در نزدیکی بوکوهارجو، در جزیره جاوا در اندونزی قرار دارد. قدمت این بنا به قرن ۹ میلادی می‌رسد. پرامبانان یکی از بزرگ‌ترین معابد هندو در جنوب شرق آسیا و بزرگ‌ترین معبد هندو در اندونزی است. این معبد به تیرمورتی، اتحاد سه ایزد هندو، تعلق دارد. معماری این بنا مطابق با سنت‌های معماری هندو است و برداشت‌های هندوها را از کیهان در طراحی و طرح خود منعکس می‌کند. این معبد امروزه یکی از ۱۰ معبد اسرارآمیز جهان است.

شما دلتان می‌خواهد به کدام یک از این معابد سفر کنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *