۱۰ حقیقت جالب درباره کریستوفر نولان

 ۱۰ حقیقت جالب درباره کریستوفر نولان

۱۰ حقیقت جالب درباره کریستوفر نولان که نمی‌دانید. شک ندارم همه شما، حتی اگر او را نشناسید، حداقل یک فیلم از نولان دیده باشید. نولان در لندن متولد شد. پدر انگلیسی او، برندان جیمز نولان، یک مدیر تبلیغات بود و مادر آمریکایی وی کریستینا (ملقب به جنسن) به‌عنوان مهماندار هواپیما و یک معلم انگلیسی کار می‌کرد. او از کودکی به فیلم‌سازی علاقه‌مند شد. او رویای خود را دنبال کرد و امروزه یکی از بهترین کارگردان‌های دنیا به‌شمار می‌رود. پس در ادامه با ما همراه باشید تا ۱۰ حقیقت جالب درباره کریستوفر نولان بدانید.

اگر شما هم عاشق فیلم دیدن هستید، بهترین داکیومنتری‌های امسال را نباید از دست بدهید.

۱- نولان ایمیل شخصی ندارد!

کریستوفر نولان

کریس ایمیل شخصی ندارد. دستیار او تمام نامه‌های الکترونیکی را دریافت کرده و سپس نامه‌های مهم را برای خواندن چاپ می‌کند. حتی نولان از تلفن همراه هم استفاده نمی‌کند مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. همینطور او اجازه نمی‌دهد بازیگران در روی صحنه از تلفن همراه استفاده کنند. او فکر می‌کند تلفن‌های باعث حواث پرتی می‌شود و فکر می‌کند آدم‌ها بدون آن بهتر کار می‌کنند و روی کارشان تمرکز می‌کنند.

۲- او معتاد چای است

کریستوفر نولان

اگر یک لیوان چای هنگام فیلمبرداری دست نولان دیدید زیاد تجعب نکنید، زیرا او معتاد چای است. خیلی جالب است که همچین چیز ساده‌ای، باعث تمرکز و بروز خلاقیت نولان می‌شود.

۳- او برای دانکرک یک حقوق و دستمزد رکوردشکن دریافت کرد

کریستوفر نولان

موفقیت نجومی «شوالیه تاریکی» باعث شد که نولان به یکی از موفق‌ترین فیلمسازان مدرن هالیوود تبدیل شود. همین امر باعث شد که برادران وارنر به او اعتماد کنند تا ایده‌هایش را عملی کند. آن‌ها در سال ۲۰۱۷ برای کارگردانی دانکرک، ۲۰ میلیون دلار آمریکا به نولان پرداخت می‌کنند. این مبلغ بیشترین دستمزد پرداخت شده به یک کارگردان برای یک فیلم است.

جالب اینجاست که درآمد نولان از دانکرک فقط به دستمزد کمرشکنش ختم نمی‌شود. نولان ۲۰ درصد از فروش گیشه فیلم را هم دریافت کرد. با توجه به فروش نهایی ۵۲۶/۹ میلیون دلاری آن در سراسر جهان، نشان می‌دهد که ۱۰۰ میلیون دلار درآمد او از گیشه بوده است.

۴- همکاری همسر نولان را در ساخت‌ فیلم‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت

کریستوفر نولان

کسی منکر خلاقیت و استعداد نولان نیست. اما شاید به جرأت بتوان گفت یکی از دلایل موفقیت نولان، آشنایی و ازدواج با همسرش اما توماس است؛ او تهیه کنندگی بسیاری از کارهای نولان را برعهده دارد. این دو در دانشگاه با یکدیگر آشنا شدند و پس از مدتی هم ازدواج کردند. ساخت فیلم کوتاه Doodlebug اولین همکاری نولان و همسرش بود. پس از آن فیلم‌هایی چون Following و Memento را هم با هم ساختند.

۵- نولان چگونه فیلم می‌سازد؟

کریستوفر نولان

روند ساخت فیلم‌های او ترکیبی از شهود و هندسه است. او تصاویر و نمودارهای زیادی را برای نشان دادن حرکت یا ریتمی که دنبال می‌کند ترسیم می‌کند. کیپ تورن، فیزیکدان کالتک، شهود عمیق نولان را با دانشمندانی مانند آلبرت انیشتین مقایسه می‌کند. او خاطر نشان کرد که این کارگردان به طور شهودی چیزهایی را درک می‌کند که غیر دانشمندان به ندرت می‌فهمند.

۶- نولان Inception را در طول ۱۰ سال نوشت

کریستوفر نولان

نولان در مصاحبه‌‌ای با مجله ددلاین گفته که حدودا ۱۰ سال طول کشیده تا توانسته فیلم‌نامه « Inception» را به حد قابل قبولی برساند. پس دست نکشیدن از ایده‌ها ارزش این همه انتظار را دارد تا چنین آثار فوق‌العاده‌ای خلق شود.

۷- محبوب‌ترین سکانس نولان از سه‌گانه «شوالیه تاریکی» بازجویی بتمن از جوکر است

کریستوفر نولان

یکی از محبوب‌ترین ساخته‌های نولان، سه‌گانه بتمن است. با اینکه این فیلم طرفداران زیاد و صحنه‌های فوق‌العاده‌ای دارد اما محبوب‌ترین این فیلم از نظر نولان لحظه بازجویی جوکر توسط بتمن است. او عقیده دارد این سکانس تاثیر زیادی روی داستان فیلم داشته و باعث خلق پیچشی مهم در داستان شده. قسمت بازجویی چالش سختی پیش‌روی شخصیت بتمن قرار می‌دهد. و این همان چیزی است که نولان و کریستین بیل دنبال آن بودند.

۸- نولان هیچ‌وقت فیلم‌سازی را به‌طور آکادمیک یاد نگرفته است

کریستوفر نولان

کریستوفر نولان هیچ‌وقت فیلم‌سازی را به‌طور آکادمیک یاد نگرفته است. البته کیفیت کارهای نولان به قدری بالا است که نیازی نیست کسی دنبال مدرک کارگردانی او بگردد. او برای تبدیل شدن به یک کارگردان خوب مدت زیادی را صرف فعالیت در صنعت فیلم‌سازی کرده است. او مدت زیادی صبر کرده تا تبدیل به یک کارگردان خوب شود.

۹- او در سر صحنه فیلم‌برداری فقط از دو نوع لباس استفاده می‌کند

کریستوفر نولان

برد گری، مدیرعامل پیشین کمپانی پارامونت، در مصاحبه‌ای در مورد لباس‌های عوامل ساخت فیلم Interstellar گفته بود:« یک بار به سر صحنه فیلم‌برداری فیلم Interstellar رفتم و چیزی که نظرم را جلب کرد، نوع پوشش عوامل و سازندگان فیلم بود. چرا که همه آن‌ها کت و شلوار به تن داشتند و به شکل خاص و مودبانه‌ای هم با یکدیگر صحبت می‌کردند که این مساله برایم کمی عجیب بود!»

جالب است بدانید کریستوفر نولان به ظاهر مرتب خیلی اهمیت می‌دهد. و نکته جالب‌تر اینکه او همواره فقط از دو نوع لباس در سر صحنه فیلم‌برداری استفاده می‌کند؛ لباسی برای هوای گرم و لباسی هم برای هوای سرد. دلیلش هم خیلی ساده است، او روزانه وقت زیادی برای پاسخ به پرسش «چی بپوشم؟» ندارد!‌ بالاخره باید سریع یک چیزی بپوشد و خود را سر صحنه فیلم‌برداری برساند تا شاهکارهایش را بسازد دیگر 🙂

چهره

۱۰- گریم جوکر از نقاشی‌های فرانسیس بیکن الهام گرفته‌شده است

کریستوفر نولان

کریستوفر نولان گریم جوکر را از نقاشی‌های فرانسیس بیکن الهام گرفته‌ است. همچنبن نولان فرانسیس بیکن را هنرمند محبوب خود معرفی کرده است. نولان همچنین گفته که علاقه زیادی به نقاشی‌هایی دارد که پس‌زمینه آن‌ها سیاه هستند و این موردی است که در بسیاری از نقاشی‌های بیکن هم دیده می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *