سیگار کشیدن و ۱۰ واقعیت نگران کننده درباره آن که باید بدانید

 سیگار کشیدن و ۱۰ واقعیت نگران کننده درباره آن که باید بدانید

سیگار کشیدن و ۱۰ واقعیت نگران کننده درباره آن که باید بدانید. دیدگاه جهانیان در مورد سیگار کشیدن طی قرن‌های گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. این عادت روزگاری جذاب، مفید برای سلامتی و مورد توجه بسیاری بود. سیگار کشیدن توسط ورزشکاران تبلیغ می‌شد و حتی در سراسر سینما می‌شد رد و پای آن را دید. تا جایی که هیچ بازیگری نبود که سیگاری روشن در دستش نباشد!
اما امروزه سیگار کشیدن به عنوان یک عادت اعتیاد آور و زننده تلقی می‌شود که می‌تواند شما و اطرافیانتان را بکشد. دیگر کسی نیست که سیگار را تبلیغ کند، حتی در خیلی از مکان‌های عمومی سیگار کشیدن ممنوع است. دیدگاه جامعه درباره افراد سیگاری تغییر کرده و به آن‌ها به چشم افراد سالمی نگاه نمی‌شود. امروزه به لطف دهه‌ها تحقیق درباره اعتیاد به دخانیات، اطلاعات زیادی در مورد خطرات سیگار کشیدن داریم. با ما باشید تا ۱۰ واقعیت نگران کننده درباره سیگار کشیدن را با شما به اشتراک بگذاریم.

افزایش آمار سیگاری‌ها در جهان

سیگار کشیدن

طبق گزارش سازمان بهداشت امروز ۱/۳ میلیارد سیگاری در جهان وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۲۵ به ۱/۶ میلیارد نفر افزایش یابد. در سراسر جهان، هر دقیقه حدود ۱۰ میلیون نخ سیگار خریداری می‌شود، ۱۵ میلیارد دلار در روز فروخته می‌شود و سالانه بیش از ۵ تریلیون سیگار تولید و استفاده می‌شود.

مرگ بر اثر مصرف دخانیات

سیگار کشیدن

توتون و تنباکو هرساله بیش از ۸ میلیون نفر را به کام مرگ می‌کشاند. به طور متوسط هر ۵ ثانیه‌ای که صرف مطالعه این متن می‌کنید، یک نفر به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهد. همینطور به ازای هر شخصی که بر اثر سیگار کشیدن می‌میرد، ۲۰ سیگاری دیگر نیز وجود دارد که از یک بیماری مرتبط با سیگار رنج می‌برند.

توتون مرگبارتر از سل و مالاریا

سیگار کشیدن

مرگ‌هایی که به دلیل مصرف توتون هر ساله اتفاق می‌افتد، از مجموع مرگ‌هایی که مسبب آن سل، مالاریا و ایدز می‌باشد بیشتر است. بیش از ۴ هزار ماده شیمایی در دود تنباکو وجود دارد که ۲۵۰تای آن مضر هستند؛ همینطور ۵۰تای آن سرطان‌زا شناخته شده‌اند. مطالعات نشان داده که سیگار کشیدن خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می‌دهد. همینطور سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری کرونر قلب و سکته را ۲۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش دهد.

باورهای غلط در مورد سرطان را می‌دانید؟

بزرگ‌ترین عامل مرگ قابل اجتناب

سیگار کشیدن

سیگار بزرگ‌ترین عامل مرگ‌های قابل اجتناب در جهان است. خوب است بدانید سیگار کشیدن، ۱۳ سال امید به زندگی شما را کاهش می‌دهد. این امید به زندگی فقط ۳ سال کمتر از کسانی است که به ایدز مبتلا هستند. این در حالی است که با ترک سیگار می‌توانید طولانی‌تر زندگی کنید.

بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سیگار در جهان

سیگار کشیدن

چین ۳۰۰ میلیون سیگاری دارد. چینی‌ها سالانه چیزی حدود ۱/۷ تریلیون سیگار مصرف می‌کنند؛ این یعنی ۳ میلیون سیگار در هر دقیقه! جالب است بدانید از هر ۳ سیگار کشیده شده، دوتای آن در چین دود شده است.

احتمال بچه‌دار نشدن افراد سیگاری

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می‌تواند بچه‌دار شدن در مراحل بعدی زندگی را کاهش دهد. برای پسران این به معنای داشتن اسپرم کمتر و مشکلات جنسی است. برای دختران این می‌تواند به معنای مشکل در بارداری و خطراتی برای کودک باشد.

یک خودکشی واقعی

سیگار کشیدن

سرب رادیواکتیو، پولونیوم و سیانید هیدروژن همگی در دود سیگار یافت می‌شوند. جالب است بدانید تاریخ‌دانان عقیده دارند که سیانید هیدروژن همان ترکیبی است که در جنگ جهانی دوم برای نسل کشی استفاده می‌شد.

یک قاتل قانونی

سیگار کشیدن

دخانیات تنها محصولی است که به صورت قانونی فروخته می‌شود و نیمی از افرادی که از آن استفاده می‌کنند را به کام مرگ می‌کشاند؛ حتی اگر از آن همانگونه که سازندگان آن می‌گویند استفاده کنید!

حتی آسیب به طبیعت

سیگار کشیدن

سیگاری‌ها نه تنها به خودشان و اطرافیانشان، بلکه به طبیعت هم آسیب می‌زنند. ته سیگارها دارای مواد شیمیایی مانند آرسنیک و سرب هستند. به همین دلیل باعث آلودگی آب‌ها می‌شوند و همینطور بعضی از حیوانات هم اشتباهی ته سیگارها را می‌خورد. تصورش خیلی خیلی وحشتناک است زیرا این حیوانات به طرز دردناکی می‌میرند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن

جالب است بدانید ۶۹ درصد افراد سیگاری واقعا می‌خواهند سیگار را ترک کنند!‌ بهتر است کار امروز را به فردا نیاندازند و هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *