حیواناتی با طول عمر طولانی

 حیواناتی با طول عمر طولانی

حیواناتی با طول عمر طولانی را می‌شناسید؟ امروزه لاک‌پشت‌هایی زنده هستند که در زمان چارلز داروین وجود داشته‌اند. حیواناتی با طول عمر طولانی در این دنیا وجود دارند که سن انسان در مقابل آن‌ها مانند یک گل کوتاه به نظر می‌رسد. اگر طول عمر حیوانات برایتان جالب است، پس باید این مطلب را همدوست داشته باشید. در اینجا با ۹ حیوان با عمری طولانی و یک حیوان نامیرا آشنا می‌شوید، پس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

۱- کوسه گرینلند

Greenland shark ice Lancaster Sound Baffin Island

دانشمندان توانسته‌اند طبق مطالعه‌ای که با استفاده از آزمایش رادیوکربن لنز چشم انجام داده‌اند، سن کوسه گرینلند را حدس بزنند. حداقل طول عمر کوسه گرینلند ۲۷۲ سال و حداکثر سن آن ۳۹۲ سال گزارش شده است. این کوسه به‌دلیل کاهش احتمالی جمعیت تقریباً در معرض خطر انقراض قرار دارد. (حیوانات منقرض شده ایران را می‌شناسید؟) کوسه گرینلند در اعماق قطب شمال و اقیانوس اطلس شمالی در عمق متوسط ۴ هزار تا بیش از ۷ هزار فوت زندگی می‌کند. این کوسه در بلوغ به آرامی رشد می‌کند و به طول ۸ تا ۱۴ فوت می رسد. غذای این کوسه هم انواع ماهی‌ها و پرندگان دریایی است.

۲- صدف گئوداک

istockphoto 530007876 612x612 1

طبق بررسی‌ها این صدف‌ها بیش از ۱۶۵ سال زنده مانده‌اند. Geoducks در اولین سال‌های زندگی خود رشد سریعی را تجربه می‌کند، تا آنجا که در چهار سال اول به‌طور متوسط بیش از ۱ اینچ در سال رشد می‌کند. طول بدن آن می‌تواند به بیش از ۳ فوت برسد، در حالی که پوسته به طور معمول بیش از ۸ اینچ نیست. Geoducks بومی اقیانوس آرام شمال غربی از کالیفرنیا تا آلاسکا است.

۳- تواتار (سوسمار پل‌دماغی)

Tuatara.New Zealand 1000x600 e1596527703672

تواتاراها تنها اعضای بازمانده از نظمی هستند که حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش، شکوفا شدند. اساساً آن‌ها فسیل‌های زنده هستند. همچین برخی از تواتارا می‌توانند بیش از۱۰۰ سال عمر کنند که این یکی از طولانی‌ترین طول عمر در میان مهره‌داران است. تواتاراها که فقط در نیوزیلند یافت می‌شود، پس از ۱۰ تا ۲۰ سال به بلوغ جنسی می‌رسند و تا ۳۵ تا ۴۰ سالگی به رشد خود ادامه می‌دهند.

۴- کرم لوله‌ای Lamellibrachia

c0490293 800px wm

این موجودات رنگارنگ در اعماق دریا کرم‌های لوله‌ای (Lamellibrachia luymesi) هستند. طول عمر این کرم‌ها چیزی بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ سال است. این کرم‌های کف اقیانوس زندگی می‌کنند و و طول آن‌ها هم به بیش از ۶ فوت می‌رسد. این موجود در اقیانوس اطلس، به‌ویژه در قسمت‌های کم عمق حوضه خلیج مکزیک یافت می‌شود.

۵- توتیای دریایی قرمز

6875060 orig

طول عمر تویتای دریایی قرمز (Strongylocentrotus franciscanus) از ۱۰۰ تا بیش از ۲۰۰ سال است. این توتیا که فقط در اقیانوس آرام، در امتداد ساحل غربی آمریکای شمالی و سواحل شمالی ژاپن یافت می‌شود. این موجودات اغلب در آب‌های کم عمق و گاه سنگی زندگی می‌کنند.

۶- نهنگ گل سر

bowhead4

نهنگ گل سر که نهنگ قطبی نیز شناخته می‌شود، طولانی‌ترین عمر را بین پستانداران روی کره زمین دارد. متوسط سن نهنگ‌های اسیر شده ۶۰ تا ۷۰ سال است. نهنگ‌هایی کشف شده که نیزه‌های باستانی هنوز در گوشت آن‌ها وجود دارد. بررسی‌ها نشان داده که حداقل طول عمر این نهنگ‌ها ۱۰۰ سال بوده است. این موجودات در آب‌های سرد شمال اقیانوس اطلس و شمال اقیانوس آرام یافت می‌شوند.

۷- ماهی کوی

koi

کوی یک نوع ماهی تزئینی است که به‌طور متوسط ۴۰ سال عمر می‌کند. اما جالب است بدانید قدیمی‌ترین کوی شناخته شده بیش از ۲۰۰ سال عمر کرده است. آن‌ها را می‌توان در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آفریقا، اروپا و آسیا یافت. نگهداری کوی در استخرهای مصنوعی سنگی و برکه‌های تزئینی رایج است.

۸- لاک‌پشت

TORTOISE TWO

با متوسط طول عمر ۱۷۷ سال، لاک‌پشت‌ها از پیرترین مهره‌داران روی زمین محسوب می‌شوند. یکی از نمونه‌های آن هریت، لاک‌پشت گالاپاگوس، بود. این لاک‌پشت در سال ۲۰۰۶ در سن ۱۷۵ سالگی در باغ وحشی متعلق به مرحوم استیو اروین بر اثر نارسایی قلبی درگذشت. امروزه لاک‌پشت سیشل به نام جاناتان با ۱۷۸ سال سن، به‌عنوان قدیمی‌ترین حیوان زنده شناخته‌شده به ثبت جهانی گینس رسیده است.

۹- کواهوگ اقیانوسی (Ocean Quahog)

201612208316181 06f1bb3e67 o 1232x924 1

کواهوگ اقیانوسی (Ocean Quahog) یک نرم تن دوتایی است که می‌تواند ۲۰۰ سال زندگی کند. بین این موجودات یک عمر ۱۰۰ ساله معمول است. سن آن‌هابا علائم سنی تشکیل شده در دریچه‌های quahog اندازه‌گیری می‌شود. زیستگاه وسیع این موجودات از ساحل شرقی آمریکای شمالی تا ایسلند، جزایر شتلند و کادیز اسپانیا امتداد دارد. این نوع صدف‌ها از جلبک‌های میکروسکوپی تغذیه می‌کنند.

۱۰- عروس دریایی نامیرا

immortal jellyfish flip twittershare 1024

این نوع عروس دریایی شاید تنها موجودات جهان باشند که گویی آب زندگانی را چشیده‌. این عروس دریایی نه تنها طول عمری طولانی بین حیوانات دارد بلکه جاودانه است! این گونه بسیار زیبا در دریای مدیترانه یافت می‌شود. این نوع عروس دریایی بعد از بلوغ دوباره می‌تواند به دوره نابالغی برگردد. به‌همین دلیل این موجود نامیرایی زیستی دارد و هیچوقت به‌علت کهولت سن نمی‌میرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *