حقایقی درباره دندان حیوانات که جالب و بامزه هستند

 حقایقی درباره دندان حیوانات که جالب و بامزه هستند

حقایقی درباره دندان حیوانات که جالب و بامزه هستند. انسان‌ها تنها موجوداتی نیستند که دندان دارند. برخی از حیوانات دندان‌هایی چه بسا بسیار جالب‌تر از انسان‌ها دارند. حقایق شگفت‌انگیزی درباره حیات‌وحش وجود دارد، که ما تنها گوشه‌ای از این زیبایی را کشف کرده‌ایم. با ما باشید تا در ادامه حقایقی درباره دندان حیوانات به شما بگوییم که تا کنون نشنیده‌اید.

حلزون‌ها بیشتر از هر حیوان دیگری دندان دارند!‌

حقایقی درباره دندان حیوانات

حلزون‌ها دندان‌هایی معمولی ندارند. دندان‌های حلزون به صورت ردیفی روی زبان قرار گرفته است. یک حلزون باغی حدود ۱۴ هزار دندان دارد در حالی که گونه‌های دیگر حلزون می‌توانند بیش از ۲۰ هزار دندان داشته باشند. جالب است بدانید دندان‌های یک حلزون آبزی به نام limpet قوی‌ترین ماده بیولوژیکی شناخته شده روی زمین است، حتی قوی‌تر از تیتانیوم!

سن دلفین‌ها را می‌توان از دندان‌هایشان تشخیص داد

حقایقی درباره دندان حیوانات

دندان دلفین‌ها هم مانند درختان حلقه‌هایی درون خود دارد که نشان‌ دهنده سن دلفین است. دندان‌های دلفین‌ها دائمی است، اما آن‌ها از آن برای جویدن استفاده نمی‌کنند. دلفین‌ها غذای خود را کامل می‌بلعند زیرا در فک خود هیچ ماهیچه‌ای ندارند.

زرافه‌ها دندان بالا ندارند!

حقایقی درباره دندان حیوانات

درست مثل انسان زرافه‌ها ۳۲ دندان دارند، اما بیشتر آن‌ها در پایین دهان قرار می‌گیرند. آن‌ها با استفاده از لب‌ها و زبان‌های ۲۰ فوتی خود برگ‌ها و شاخه‌ها را می‌گیرند و آن‌ها را با دندان‌های پشتی خود خرد می‌کنند.

کوسه‌ها دندان‌های زیادی از دست می‌دهند

حقایقی درباره دندان حیوانات

دندان کوسه‌ها به صورت ردیفی در دهان آن‌ها قرار دارد. کوسه‌ها حداقل هفته‌‌ای یک بار دندانشان می‌افتد. به همین دلیل است که می‌توانید تعداد زیادی دندان کوسه در ساحل پیدا کنید.

رشد دندان خزندگان هرگز متوقف نمی‌شود

حقایقی درباره دندان حیوانات

خرگوش‌ها، سنجاب‌ها و جوندگان دندان‌هایی دارند که هرگز رشد آن‌ها متوقف نمی‌شود. آن‌ها مجبورند غذاهای سفت مانند آجیل و پوست درخت بجوند تا دندان‌هایشان ساییده شده و با رشد بی‌وقفه آن مقابله کنند.

اسب آبی طولانی‌ترین دندان نیش را بین حیوانات دارد

حقایقی درباره دندان حیوانات

طول دندان نیش اسب آبی ۳ فوت است! به همین دلیل اسب آبی طولانی‌ترین دندان نیش را بین حیوانات دارد.

وال‌ها دندان ندارد!‌

حقایقی درباره دندان حیوانات

با اینکه وال‌ها بزرگ‌ترین پستانداران دنیا هستند اما نیازی به دندان ندارند! غذای آن‌ها نوعی میگوی ریز به نام کریل است که برای خوردن آن‌ها نیازی به دندان نیست.

بعضی از پرندگان چیزی شبیه دندان در منقار خود دارند

حقایقی درباره دندان حیوانات

درست است که پرندگان دندان ندارند اما بعضی از آن‌ها چیزهای شانه مانند ریزی در منقار خود دارند که شبیه دندان است. این دندانه‌ها برای خوردن غذا به آن‌ها کمک می‌کند.

طعمه در دندان‌های قیچی مانند ببرها به دام می‌افتد

حقایقی درباره دندان حیوانات

طعمه در دندان‌های قیچی مانند ببرها به دام می‌افتد. دندان‌های ببر مانند قیچی، طعمه را درونخود به داممی‌اندازد

اسب‌ها دندانی شبیه انسان‌ها دارند!

حقایقی درباره دندان حیوانات

لثه و دندان اسب‌ها بسیار شبیه لثه دندان انسان‌ها است. با افزایش سن اسب‌ها‌، لثه‌های آن‌ها عقب رفته و دندان‌های بیشتری را در معرض دید قرار می‌دهند، به طوری که به نظر می‌رسد در واقع در حال رشد هستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *