اگر دیگر زمین نچرخد چه اتفاقی می‌افتد؟

 اگر دیگر زمین نچرخد چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر دیگر زمین نچرخد چه اتفاقی می‌افتد؟ چرخش زمین چیزی است که نه کسی زیاد به آن فکر کرده و نه حسش می‌کند. اما مانند آب و اکسیژن، برای اینکه زمین جای مناسبی برای زندگی کردن باشد، چرخش نیز ضروری است. در ادامه به شما می‌گوییم که اگر زمین دیگر نچرخد چه اتفاقی می‌افتد.

می‌دانستید ژاپن سرعت چرخش زمین را تغییر داده است؟

همه چیز به سمت شرق پرت خواهد شد

زمین نچرخد

همه ما بدون آنکه احساس کنیم، همراه زمین در حال چرخش هستیم. اگر زمین یک‌باره و سرخود تصمیم بگیرد دیگر نچرخد، اتمسفر به چرخش خود در مناطق استوايي با سرعت چرخش زمين (یعنی چیزی حدود ۱۰۰ مایل در ساعت) ادامه خواهد‌ داد. آن وقت هرچیزی که در هوا شناور است با سرعتي برابر هزار و ۶۷۰ كيلومتر بر ساعت در مسيري بالستيكي پرتاب خواهد شد. تصور کنید همه مردم، خانه‌ها، درختان، تخته سنگ‌ها و موارد دیگر با سرعت صدها مایل در ساعت به یک طرف پرتاب شوند.

پس اگر زمین نچرخد، جو همچنان به چرخش خود ادامه خواهد داد! تازه اگر از این مهلکه جان سالم به در ببرید، بادهای شدید طوفان‌های سهمگینی را به‌وجود می‌آورند. از عواقب این طوفان آتش‌سوزی‌های بزرگ و زلزله‌های وسیع خواهد بود.

میدان مغناطیسی زمین از بین می‌رود

زمین نچرخد

زمین یک هسته داخلی و یک هسته خارجی دارد. هسته داخلی زمین جامد است و هسته خارجی مایع. در حقیقت هسته زمین مانند یک آهنربای بزرگ عمل می‌کند؛ که دانشمندان بر این باورند که همین منشا میدان مغناطیسی زمین است. این میدان مغناطیسی ما را از طوفان‌های خورشیدی و تشعشعات کیهانی حفظ می‌کند. در حقیقت چرخش زمین سبب ایجاد جریانی می‌شود که منشاء میدان مغناطیسی زمین است. اگر زمین دیگر نچرخد، میدان مغناطیسی زمین هم از بین می‌رود.

سیل همه جا را می‌گیرد

زمین نچرخد

چرخش باعث شده کره زمین کمی پخ باشد. اما اگر دیگر نچرخد، زمین به یک کره معمولی تبدیل می‌شود. همین تغییر ساده باعث می‌شود اقیانوس‌ها به سمت قطب‌ها حرکت کنند. در این صورت نوار استوا خشک و اقیانوس‌ها به دو نیمکره شمالی و جنوبی خواهند رفت. به همین ترتیب بسیاری از قاره‌ها زیر آب خواهند رفت.

نیمی از سال روز و نیمی از سال شب خواهد بود

زمین نچرخد

دلیل پدید آمدن روز و شب، چرخش زمین به دور خودش است. اگر دیگر زمین به دور خودش نچرخد، تنها چرخشی که باقی می‌ماند، چرخش زمین به دور خورشید است. با این حساب هر کدام از نیم‌کره‌ها نیمی از سال به سمت خورشید و نیمی از سال پشت به خورشید قرار می‌گیرند. پس شما نصف سال با سرمای شدید و نصف دیگر سال را با گرمای شدید مواجه خواهید شد. بعید به نظر می‌رسد یک انسان بتواند از آن جان سالم به در ببرد.

اما نگران نباشد، احتمال وقوع این اتفاق تا چند میلیارد سال آینده، عملا صفر است.

۱۰ حقیقت جالب درباره فیزیک را می‌دانید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *